Eshop ESO-TAHOKOV je aktuálně ve výstavbě

Kompletní nabídka tahokovu - který vybrat, jaká je cena a materiály?

Tahokov - jaké jsou možnosti materiálů, jaká je cena a varianty? Jak se tahokov značí?

V rámci tahokovů nabízíme kompletní portfolio provedení a materiálů pro nejrůznější použití, v tomto článku popisujeme možnosti materiálů, cenu, dále provedení a značení tahokovu + podmínky pro žárové pozinkování.

Tahokov - materiály

Nejžádanějším a nejlevnějším materiálem je surová ocel. Stále více poptávaný je tahokov nerez, dále tahokov hliník a jako poslední je tahokov pozink.

Tahokov ze surové oceli - jedná se o tahokov, který je určen pro další povrchovou úpravu, je vyráběn z konstrukčních ocelí (dle staršího značení jde o třídu 11) Díky tomu lze tahokov svařovat k sobě či ke konstrukci, snadno dělit všemi standardními způsoby, dobře jej uříznete i flexou a Nejčastější povrchovou úpravou tahokovu je žárové zinkování - jaký tahokov je pro žárové zinkování vhodný se dozvíte v části podmínky pro žárové zinkování.

Tahokov nerez - jedná se o často poptávaný materiál, konkrétně je tento tahokov zhotoven z potravinářské nerezi (její použití je tedy časté v průmyslu, kde to vyžadují normy). Povrch není kartáčovaný ani leštěný. Výhodou je premiový vzhled a odolnost proti korozi, jeho cena je však poměrně vyšší a jeho použití navíc prodražuje i fakt, že i rám, na který je tento tahokov uchycen musí být provedený celý z nerezi a nebo se musi uchycení nerezového tahokovu do rámu z klasické oceli izolovat. 

Tahokov hliník - další velmi často poptávaný materiál, který se vyznačuje nízkou hmotností, pevností a samozřejmě korozivzdorností. Pro použití v interiéru je vhodný bez jakékoliv další úpravy. Lesk tahokovu hliník vydrží velmi dlouho. V případě instalace do exteriéru doporučujeme provést nalakování nebo aplikaci komaxitu, jinak hliník matne a nebo dojde až k černání. Dále lze použít i technologii eloxování hliníku. Povrchová úprava hliníku je nezbytná proto, že při fyzickém kontaktu s ocelovým rámem (byť pozinkovaným) či konstrukcí by se vytvářel galvanický elektrický článek. Protékající proud by pak měl korozivní účinky. Komaxit či jiná barva, nebo elox dokáže hliník vodivě oddělit od ocelové konstrukce.

Tahokov pozink - toto provedení je vyráběno tak, že se do pozinkovaného plechu vysekávají jednotlivá oka, Vrstva ochranného zinku je narušena jako v místech vyseknutého oka, tak po obvodu tabule, tento tahokov tedy není vhodný pro přímé užití v exteriéru. Na první pohled takový technologický postup nedává smysl, nicméně vrstva pozinku je na tahokovu v tomto případě zamýšlená jako velmi dobrý podklad pro lakování, nebo komaxit. Cenově vychází lépe, než tahokov ze surové oceli-pozinkovaný "svépomocí" a následně nalakovaný. Pokud tedy budete chtít tahokov lakovat, můžete volit tuto povrchovou úpravu, nebo klasický tahokov ze surové oceli, který si pozinkujete "svépomocí"

 

Tahokov cena

Cenu tahokovu Vám po odeslání e-poptávkového formuláře velmi rychle pošleme do emailu, nebo telefonu, ceny nemáme zveřejněné a to proto, že se snažíme nabídnout vždy nejlepší cenu a proto každý projekt naceňujeme na míru. Cenové úrovně pro přehlednost uvádíme zde - cenově nejvýhodnější je tahokov ze surové oceli. Následuje tahokov pozink, tahokov hliník a nejdražší je tahokov nerez.

 Varianty a provedení tahokovu

Varianty tahokovu naleznete přehledně rozděleny v menu našeho webu. Použití jednotlivých variant tahokovu je následující:

Dekorativní klasický tahokov - pro použití na různé designové obložení, výplně plotu, bran a branek

Tahokov do průmyslu - pro realizaci průmyslových obložení, roštů, filtrací apod.

Pochozí tahokov - pro realizaci schodů, plošin, zábran proti přepadení osob apod

Fasádní tahokov - pro designové obložení průmyslových budov, sídel firem, moderních domů a obecně do architektury

Tahokov s malými oky - používaný v interiéru, obložení vzduchotechniky, vnitřní podhledy, dělící stěny

Mikrotahokov - dodávaný pouze jako tahokov nerez, jde o tahokov s nejmenšími oky od velikosti 400 mikronů. tloušťka materiálu od 0,1 mm

Podesty a schody z tahokovu - hotové výrobky jednotlivých schodů a podest

Stropní podhledy - tahokov pro vnitřní i vnější stropní pohledy designových budov

Tahokov plot - speciální kategorie, kde jsou vybrané nejčastěji používané tahokovy pro realizaci plotů a plotových polí

 

Značení tahokovu - jak se vyznat v číslech a značeních?

Tahokov značíme následovným způsobem. Pro příklad si vezmeme např. velmi oblíbený tahokov FILS 21

ten má rozměry: 45 x 13,4 - 5 x 1,5 mm navíc je ještě mimo uvedena plastičnost 7 mm a propustnost 33%.

Celé toto označení rozklíčujeme následovně:

45 mm představuje šířku oka v nejširším místě, dále 13,4 mm znamená výška oka, 5 mm je šířka jednotlivých žeber (tento rozměr se někdy označuje také jako posuv), 1,5 mm je tloušťka plechu-polotovaru, ze kterého je tahokov vyroben. Plastičnost je celková tloušťka tabule tahokovu, v tomto případě 7 mm. (plastičnost je větší než tloušťka plechu, díky 3D tvaru jednotlivých ok) Propustnost je parametr, který nám říká, kolik toho přes tahokov uvidíme za bránou nebo plotem z tahokovu, v případě propustnosti 33% vidíme za tímto tahokovem pouze třetinu obrazu, 

 Tahokov pozink - podmínky pro pozinkování tahokovu

 Žárové pozinkování je nejčastější povrchová úprava jak tahokovů, tak jiných pohledových dílů. Všechny tahokovy ale pro žárové pozinkování nejsou vhodné. Některé tahokovy se mohou vlivem působení velkého tepla (teplota tání zinku je 419°C) propálit, u jiných se zase mohou zalít oka zinkem. Pro všechny tahokovy ale platí, že se musí žárově zinkovat mimo uzavřený profil či rám, protože by se tahokov při spouštění do vany zkroutil, nebo vyboulil. (Protože při spouštění do rozžhaveného zinku se první zahřeje spodní část a až sjede celý díl dolů, zahřeje se působením zinku i horní část).

Pro žárové zinkování jsou vhodné tahokovy, které: mají oko 22x12 mm, nebo větší. V případě menších ok hrozí zalití zinkem.

Do hmotnosti 7 kg/m2 zinkujte tahokovy s tloušťkou (plechu) min. 2mm, nad hmotnost 7kg/m2 můžete zinkovat tahokovy i s tloušťkou plechu 1,5 mm.